Translate

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą DIY - kurs. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą DIY - kurs. Pokaż wszystkie posty

7 grudnia 2025

Kurs na „Half Pinolę” — darmowy, ale z zasadami

   Mam dla Was obiecany kurs na kartkę 3D „half pinolę”. Ten rodzaj kartki bardzo przypadł mi do gustu, a ponieważ nie znalazłam żadnego tutorialu, postanowiłam przygotować go samodzielnie. Kurs jest w pełni mojego autorstwa (w sieci nie znajdziecie podobnej lub takiej samej instrukcji).
   Udostępniam go wszystkim, którzy chcieliby wykonać taką kartkę — również w celach sprzedażowych. Zastrzegam jednak, że nie wyrażam zgody na odsprzedawanie kartki lub tego kursu w formie warsztatów scrapbookingowych lub podobnego działania bez jasnej informacji, gdzie można znaleźć oryginalny, darmowy tutorial. Takie działanie stanowi naruszenie moich praw autorskich.

Raz już spotkałam się z taką sytuacją i przeszłam nad nią do porządku dziennego, ale tym razem nie zamierzam. Dlatego uprzedzam zawczasu.

 

 
 
 

 

 

9 stycznia 2020

Kurs - jak zrobić Ekstra pudełko

Witam, od czasu do czasu robię takie nietypowe pudełko. Jego DIY znalazłam kiedyś na You Tubie - tutaj. Tam zrobiony jest z gotowego pudełka a ja zmodyfikowałam pomysł i bazę zrobiłam ze zwykłego papieru wizytówkowego. Przygotowałam mój własny kurs i chcę się nim z Wami podzielić, może ktoś skorzysta. Jeśli na zdjęciach widać cyferki to oznaczają one ilość centymetrów.
No to zaczynamy:

Krok 1
Przycinamy z papieru wizytówkowego (albo innego o gramaturze zbliżonej do 220g/m2) dwa paski o wymiarach 29 x 14 cm i 28 x 11 cm. Bigujemy go tak jak pokazują linie. Pierwszy pasek wzdłuż dłuższego brzegu 1/8/11/8/1 cm i wzdłuż krótszego brzegu 1/12/1 cm. Drugi pasek tylko wzdłuż dłuższego brzegu 8/12/8 cm. Pola zaznaczone żółtym kolorem wycinamy.



Krok 2
Na pierwszym pasku na środkowym polu wycinamy jakiś dowolny kształt, który będzie naszym okienkiem. Zaginamy pokazane elementy w zaznaczonych i w bigowanych w pierwszym kroku miejscach. 

 

Krok 3 
Przycinamy z kolorowego papieru elementy o pokazanych na zdjęciu wymiarach i w jednym wycinamy taki sam kształt jaki zrobiliście w kroku 2.



Krok 4 
Naklejamy kolorowe okienko i od spodu podklejamy go przeźroczystą folijką. Dwa prostokątne elementy w kropeczki przyklejamy na pola po lewej i prawej strony.  Po wykonaniu tej czynności z trzech stron elementów w kropki odmierzamy po 1 cm i wzdłuż dłuższych boków rozcinamy a na dole bigujemy i wyginamy.


Krok 5 
Powoli zaczynamy składać nasze pudełko. Wycinamy dodatkowo z ozdobnego papieru prostokąt o wym 8x11 cm i razem z tym przyciętym wcześniej o wym 12x11 cm naklejamy na wewnętrzną część paska numer 2. Teraz wklejamy pasek numer 2 w pasek numer 1 tak ja pokazano on zdjęciu.




 Po wklejeniu dno pudełka na zewnątrz wygląda tak:


Krok 6 
Na ściance z tyłu, którą będziemy widzieć przez nasze okienko przygotowujemy dowolną dekorację. Na środku ustawiamy główną atrakcję. To jest pudełko z okazji ślubu, więc ustawiłam Parę Młodą i z nią dodatkowo dwa serca na stojakach, ale równie dobrze może to być tort czy jakieś inne elementy.


Krok 7 
Jak mamy przygotowane tło w wklejone ozdoby na środku to sklejamy boki i górę naszego pudełka z pozostałymi częściami.


Krok 8 
Na bocznych drzwiczkach mocujemy uchwyty. Na górę pudełka naklejamy kolejny kolorowy prostokąt. Tutaj też mocujemy uchwyt. Uchwyty możemy przygotować jeszcze przed przyklejeniem kolorowego papieru na bazę.



Krok 9 
Z papieru wizytówkowego przygotowujemy dwa elementy o kształcie i wymiarach widocznych na zdjęciu. Bigujemy wzdłuż w zaznaczonym miejscu. Zaginamy. Tak przygotowaną część także widzimy na zdjęciu. Musimy tylko pamiętać, że potrzebny jest nam „prawy” i „lewy” element 
 

Krok 10 
Naklejamy kwiaty lub dowolną ozdobę a od tyłu przyklejamy stosowny do okazji napis, tutaj jest to „MĄŻ & ŻONA”. Gotowy element naklejamy na „drzwiczki” z lekkim przesunięciem tak aby po zamknięciu pudełka te części nie haczyły nam się w środku.


Krok 11 
Ostatnią rzeczą do zrobienia jest okładka naszego pudełka do którego on się nam wsuwa. Tutaj napiszę tylko jak to zrobić, jeśli komuś potrzebny jest dodatkowo obraz to zapraszam do kursu na ramkę, który można znaleźć tutaj.


Przycinamy dwa kawałki papieru o wymiarach: 
1 – 27 x 12 cm

2 – 28 x 12 cm
pierwszy bigujemy z dwóch krótszych stron 8 cm od brzegu a drugi również z dwóch krótszych stron, ale 8,5 cm od brzegu.




Otulamy” nasze pudełko dwoma częściami okładki. Na 8 cm bokach nakładamy klej. Po sklejeniu z jednej i drugiej strony nadbywa nam kartki. Nadmiar ten odcinamy. Skąd ten pomysł na takie rozwiązanie? Aby pudełko swobodnie nam się wsuwało i wysuwało z okładki musi mieć 2 mm luzu. Jest to bardzo mała różnica i niewielki błąd w bigowaniu powoduje, że całość nie składa nam się tak jakbyśmy chcieli. Mój sposób jest po prostu bezstresowy. 


Krok 12
Przyozdabiamy okładkę i cieszymy się z efektu naszej pracy 😀



















22 sierpnia 2017

Wakacyjny luzik - ciąg dalszy.

Jak obiecałam, dzisiaj ciąg dalszy ogrodowych robótek. W zeszłym roku musieliśmy zmienić folię w oczku wodnym. Bardzo się tej operacji obawiałam, bo przecież brzeg miałam zagospodarowany. Nawet całkiem zgrabnie mi to poszło. Przy okazji postanowiłam zmienić ustawienie filtra jak i jego wielkość. Przeszukałam sieć jak zrobić filtr domowym sposobem i jeden z pomysłów wcieliłam w życie. Do tego potrzebowałam jakieś beczki. Można kupić bardzo fajne pojemniki na deszczówkę, jednak na tym etapie nie chciałam wydawać kasy. Najpierw musiał filtr się "wykazać" Zrobiłam go więc w zwykłem 60 litrowej beczce i tak miało zostać do tego lata. Filtr zdał egzamin a ja zaczęłam szukać ozdobnego pojemnika w przyzwoitej cenie. W trakcie szukania znalazłam niezły patent na ładne wykończenie brzydkich pojemników. W jednym z odcinków "Maja w ogrodzie" także ten patent pokazano. Do rzeczy: kupujemy klej do płytek np. atlas (ja kupiłam mrozoodporny), rozrabiamy trochę do konsystencji śmietany. Bierzemy jakiś stary materiał, najlepiej bawełniany - w moim przypadku było to stare prześcieradło. Materiał dokładnie moczymy w kleju i owijamy nim dowolny przedmiot. Metodę spróbowałam najpierw na małej brzydkiej doniczce a potem wykończyłam nią beczkę. Czy przetrwa zimę? - zobaczymy, na razie jest ok. Nie do końca zadowolona jestem z wieka, przydałby się tutaj jakiś artystyczny akcent, ale na razie nie mam pomysłu. Jakieś sugestie?





20 sierpnia 2017

Wakacyjny luzik

Tegoroczny urlop spędzam w domu, bo niestety nie mogliśmy z menem wziąć go w tym samym terminie. Przy fajnej pogodzie pozwoliło mi to pobyć trochę dłużej w naszym ogrodzie. Chciałabym pokazać Wam dwie robótki, które w tym czasie wykonałam (tak w ramach relaksu 😀)

   Zacznę może od rzeczy z której jestem bardzo i to bardzo zadowolona i która nie zajęłam mi dużo czasu. Obok dwuosobowej huśtawki stojącej nad oczkiem, mamy ustawiony stolik i bardzo długo miałam też ustawiony fotel zrobiony z konarów. Fotel został jednak pokonany przez czas (13 lat). Zastanawiałam się co w zamian. Tanie fotele plastikowe jak i droższe z technoratanu nie specjalnie mi tam pasowały a drewniane są niestety bardzo drogie. Wpadłam więc na genialny moim zdaniem pomysł. Na olx znalazłam stary fotel z drewnianymi poręczami. Te fotele mają także pod obiciem drewnianą konstrukcję. Fotel rozkręciłam, pozbyłam się tapicerki. Przeszlifowałam papierem ściernym. W tartaku za kilkanaście złotych kupiłam  listwy o wymiarach 5 x 2 cm (z takich mamy zrobione siedzisko w huśtawce). Przycięłam je na odpowiedni rozmiar i przykręciłam wkrętami. Fotel ponownie skręciłam. Dodatkowo dołożyłam z tyłu jedną wzmacniającą poprzeczkę. Całość pomalowałam drewnochronem. Fotek jest stabilny i na tyle lekki, że będzie go można schować na zimę. Zdjęcie starego fotela poglądowe bo niestety nie zrobiłam zdjęcia mojemu. Post wyszedł trochę długi, więc drugą "robótkę" pokaże w kolejnym poście.






 

5 maja 2016

kurs - jak zrobić kartkę o kształcie ramki

Szukając innej formy na drugą kartkę dla tej samej dziewczynki pomyślałam o ramce. Mam na nią swój patent i chciałam się z nim z Wami podzielić. Najczęściej ramkę robi się z papieru o wymiarze 30 x 30 cm. Mój sposób wykorzystuje papier formatu A4 a nawet można wykorzystać mniejsze kawałki. Moja ramka ma wymiar zewnętrzny 14 x 14 cm i wysoka jest na 2 cm. No to do dzieła:

Krok 1 

Wycinamy z papieru 4 prostokąty o wymiarach 14 x 10 cm i 2 bigujemy wzdłuż dłuższego brzegu co 2 cm. Składamy i sklejamy na prostopadłościan. Dwóm pozostałym prostokątom po bigowaniu wycinamy kształt pokazany na zdjęciu i sklejamy tak jak pierwsze. Efekt sklejenia widzimy na zdjęciu 3.




Krok 2

Element który ma ścięcie pod kątem 45 stopni (numer 2) we wskazanym miejscu smarujemy od wewnątrz klejem. 


Krok 3

Prostopadłościan numer 1 wsuwany w prostopadłościan numer 2 i sklejamy. Tak samo postępujemy z kolejnymi. Numer 3 wklejamy z drugiej strony numeru 1. Całość zamyka element numer 4. Po sklejeniu otrzymujemy ramkę.




Krok 4 

Wycinamy kwadrat 14 x 14 cm z tego samego papieru lub jeśli chcemy mieć tło innego koloru to z dowolnego i podklejamy nią ramkę. Jeśli dokładnie skleimy ramkę to łączenia elementów będą mało widoczne.



Krok 5

Teraz przyszedł czas na opakowanie naszej ramki. Przycinamy dwa kawałki papieru o wymiarach:
1 – 14 x 18 cm
2 – 14 x 19 cm
Pierwszy bigujemy z dwóch krótszych stron 2 cm od brzegu a drugi również z dwóch krótszych stron, ale 2,5 cm od brzegu. Zaraz wyjaśnię dlaczego i zobaczycie to na zdjęciu. „Otulamy” naszą ramkę dwoma częściami okładki. Na bokach o szerokości 2 cm (pokazują te miejsca strzałki) nakładamy klej i sklejamy. 





Krok 6

Po sklejeniu z jednej i drugiej strony nadbywa nam kartki. Nadmiar ten odcinamy. Skąd ten pomysł na takie rozwiązanie? Aby ramka swobodnie nam się wsuwała i wysuwała z okładki musi mieć 2 mm luzu. Jest to bardzo mała różnica i niewielki błąd w bigowaniu powoduje, że całość nie składa nam się tak jakbyśmy chcieli. Mój sposób jest po prostu bezstresowy 



Krok 7

Wypełniamy sobie środek ramki, przyozdabiamy okładkę i gotowe.
Przyjemnej pracy życzę i ciekawych efektów. Powodzenia. 



Myślę, że kurs jest w miarę czytelny i znajdzie się jakaś chętna osóbka do zrobienia takiej kartki.
Miło mi będzie jeśli wskażecie źródło.
Kurs zgłaszam na linkowe party:


17 stycznia 2016

Kurs - book box 3D


Book Box to jedna z ciekawszych form. Chciałam Wam dzisiaj pokazać jak takie pudełko - książkę zrobić. Zrobienie jej nie jest pracochłonne, chociaż dużo czasu zajmuje samo wyszukanie odpowiednich obrazków. Tutaj wykorzystałam obrazek wnętrza domku hobbita oraz obrazek Dianne Dengel. Moje book box'y są zawsze 3D, dlatego też takie Wam pokażę. Zabieramy się więc do pracy, aby na końcu zobaczyć jej efekt.

Krok 1

Rozpoczynamy od przygotowania bazy. Moja ma wymiar 14 x 17 i wysoka na 1,8 cm. Jest to cała długość kartki A4 (14 + 1,8 + 14) 


Krok 2

Na zewnętrznej stronie naszej bazy przyklejamy z dwóch stron wstążki oraz oklejamy papierem ozdobnym, będzie to nasza baza do późniejszego końcowego ozdobienia.



Krok 3
 
Kolejnym etapem będzie przygotowanie imitacji kartek. Zrobimy to za pomocą zwiniętych z papieru harmonijek. Każda harmonijka ma wysokość 1,5cm. Aby uzyskać efekt pokazany na zdjęciu bierzemy dwie kartki A4 i bigujemy je wzdłuż węższej strony co 1,5 cm. Jedną przycinamy do wymiaru 13,5 x 29,8 cm.
a drugą do wymiaru 16,5 x 29,8 cm. Składamy harmonijki i rozcinamy na równe części. W sumie uzyskujemy to co pokazuję na zdjęciu.


Krok 4
  
Wkładamy jedną harmonijkę do drugiej na ciasno. Sklejamy tylko wierzchnią warstwę.



Po sklejeniu mamy taką ramkę:

Krok 5

Przygotowujemy sobie obrazek na tło oraz wycinamy pozostałe elementy pozostawiając na dole każdego
z nich trochę kartki. Takie niby nóżki. Jednak jak wkleimy je w harmonijkę nie będzie tego widać. 


Krok 6

Tło przycięte do rozmiaru 13 x 16 cm naklejamy wewnątrz po prawej strony.


Na obrazek naklejamy ramkę z harmonijki i do momentu wyschnięcia kleju obciążamy.


Krok 7
 
W harmonijkę wkładamy wycięte elementy obrazka i robimy przymiarkę naszej kompozycji. Pozwala to nam zorientować się jak będzie najładniej i w jaką harmonijkę najlepiej wkleić konkretny obrazek.
Po przymiarce wklejamy obrazki na stałe. Jeśli jest to możliwe to oprócz wklejenia na dole dobrze jest nawet delikatnie wkleić w bok. 


Krok 8

Na koniec wykańczamy ramkę poprzez naklejenie na nią paska z ozdobnym brzegiem. Dłuższe paski przyklejam na prosto a krótsze przycinamy na skos. Daję to bardzo ładne wykończenie.


 Zakończenie

Wisienką na torcie jest ozdobienie okładki. Jak to mamy gotowe to wychodzi nam np. coś takiego: 




Myślę, że kurs jest w miarę czytelny i znajdzie się jakaś chętna osóbka do zrobienia takiej kartki. Miło mi będzie jeśli wskażecie źródło.
Kurs zgłaszam na Linkowe party