Translate

5 maja 2016

kurs - jak zrobić kartkę o kształcie ramki

Szukając innej formy na drugą kartkę dla tej samej dziewczynki pomyślałam o ramce. Mam na nią swój patent i chciałam się z nim z Wami podzielić. Najczęściej ramkę robi się z papieru o wymiarze 30 x 30 cm. Mój sposób wykorzystuje papier formatu A4 a nawet można wykorzystać mniejsze kawałki. Moja ramka ma wymiar zewnętrzny 14 x 14 cm i wysoka jest na 2 cm. No to do dzieła:

Krok 1 

Wycinamy z papieru 4 prostokąty o wymiarach 14 x 10 cm i 2 bigujemy wzdłuż dłuższego brzegu co 2 cm. Składamy i sklejamy na prostopadłościan. Dwóm pozostałym prostokątom po bigowaniu wycinamy kształt pokazany na zdjęciu i sklejamy tak jak pierwsze. Efekt sklejenia widzimy na zdjęciu 3.
Krok 2

Element który ma ścięcie pod kątem 45 stopni (numer 2) we wskazanym miejscu smarujemy od wewnątrz klejem. 


Krok 3

Prostopadłościan numer 1 wsuwany w prostopadłościan numer 2 i sklejamy. Tak samo postępujemy z kolejnymi. Numer 3 wklejamy z drugiej strony numeru 1. Całość zamyka element numer 4. Po sklejeniu otrzymujemy ramkę.
Krok 4 

Wycinamy kwadrat 14 x 14 cm z tego samego papieru lub jeśli chcemy mieć tło innego koloru to z dowolnego i podklejamy nią ramkę. Jeśli dokładnie skleimy ramkę to łączenia elementów będą mało widoczne.Krok 5

Teraz przyszedł czas na opakowanie naszej ramki. Przycinamy dwa kawałki papieru o wymiarach:
1 – 14 x 18 cm
2 – 14 x 19 cm
Pierwszy bigujemy z dwóch krótszych stron 2 cm od brzegu a drugi również z dwóch krótszych stron, ale 2,5 cm od brzegu. Zaraz wyjaśnię dlaczego i zobaczycie to na zdjęciu. „Otulamy” naszą ramkę dwoma częściami okładki. Na bokach o szerokości 2 cm (pokazują te miejsca strzałki) nakładamy klej i sklejamy. 

Krok 6

Po sklejeniu z jednej i drugiej strony nadbywa nam kartki. Nadmiar ten odcinamy. Skąd ten pomysł na takie rozwiązanie? Aby ramka swobodnie nam się wsuwała i wysuwała z okładki musi mieć 2 mm luzu. Jest to bardzo mała różnica i niewielki błąd w bigowaniu powoduje, że całość nie składa nam się tak jakbyśmy chcieli. Mój sposób jest po prostu bezstresowy Krok 7

Wypełniamy sobie środek ramki, przyozdabiamy okładkę i gotowe.
Przyjemnej pracy życzę i ciekawych efektów. Powodzenia. Myślę, że kurs jest w miarę czytelny i znajdzie się jakaś chętna osóbka do zrobienia takiej kartki.
Miło mi będzie jeśli wskażecie źródło.
Kurs zgłaszam na linkowe party:


10 komentarzy:

 1. ale super ,będę próbowała w wolnej chwili ,bardzo dziękuję Haniu - Renia

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny kursik - bardzo czytelny. Pewnie kiedyś skorzystam :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję Wam bardzo, czekam na Wasze prace :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Haniu, karteczka i kursik rewelacyjne! Pewnie wykorzystam, choć nie teraz, bo dużo się dzieje u mnie... Dziękuję za inspirację :*

  OdpowiedzUsuń
 5. Super kursik, piękna ta ramka i cała praca. Dziękuję za udział w Linkowym Party. Pozdrawiam w imieniu całego zespołu DIY.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny kurs na ramkę z papieru! A cała praca prezentuje się wspaniale;-) W imieniu DT D.I.Y. czyli zrób to sam dziękuję za udział w linkowym party;-) Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny i na pewno przydatny kursik :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuje za ten kursik,taka rameczka chodziła mi po głowie tylko nie wiedziałam jak to ugryźć ;)
  Pozdrawiam ♥

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie zobaczę efekt :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz.